ЗАМОК «СЕНТ-МІКЛОШ» У СЕЛІ ЧИНАДІЄВО

У 12 кілометрах на схід від Мукачева, там, де гори усе ближче підходять до річки Латориця, розташоване селище Чинадійово. Його історія тісно пов’язана з історією Мукачева. У письмових джерелах село Чинадійово вперше згадується від 1214 р. як Сент-Міклош. Ця угорська назва фігурує в офіційних документах аж до 1944 р. У 1264 р. король Іштван V дарує село Сент-Міклош магістру Аладару, королівському уповноваженому у справах до галицкого князя. Наприкінці XIV ст., у 1387 р., Сент-Міклошська домінія переходить у володіння магната Переньї. А в XV ст. у селі будується замок власника домінії, що зберігся до наших днів. Він створений на кшталт більш древніх романських феодальних твердинь.

Коли домінія переходила до нового власника, мінявся й власник замку.

У 1574 р. Сент-Міклошську домінію купив Михайло Телегді за 22 тисячі форинтів. А в 1610 р. замок хотів купити Іштван Н’ярі. З відповідним клопотанням він звернувся до короля, заявивши, що готовий сплатити 7 тисяч форинтів. Але чекати рішення купівлі він змушений був цілих 15 років! А ще через 15 років на одній зі стін замка з’явився герб, зроблений уже на замовлення родини Лоньої. У 1657 р. замок був значно пошкоджений польськими військами князя Любомирського, що змусило його власників провести ґрунтовні відбудовні роботи. Але з часом замок поступово втрачає своє стратегічне значення.

У лютому 1682 року відбулася зустріч Ілони Зріні з графом Імре Текелі.

Кохання чарівної княгині до молодого короля куруців стало головною подією, за якою пильно спостерігала уся західноєвропейська знать.

На початку XVIII в. спорудження перестало відповідати своєму первісному призначенню. Правда, під час антигабсбурзької війни 1703-1711 р. замок ще послужив повстанцям – сюди відступив вождь цього руху Ференц II Ракоці після поразки повсталих від австрійських військ під Мукачевом 27 червня 1703 р.

Після закінчення останньої антигабсбурзької війни, Мукачівсько-Сент-Міклошська домінія (в 1612 р. у результаті об’єднання Сент-Міклошської і Мукачівської доміній була утворена одна – Мукачівсько-Сент-Міклошська) переходить у володіння австрійського імператора. У 1728 р. імператор Карл VI дарує Мукачівсько-Сент-Міклошську домінію, а разом з нею і село Сент-Міклош архієпископу Шенборну, рід якого володів домінією майже два століття.

Громадське об’єднання «Калган-А», до складу якого входять художники і краєзнавці, взяло на себе зобов’язання зберегти цей важливий пам’ятник архітектури й історії XV століття. Він міг би стати культурно-мистецьким і туристичним центром Мукачівського району, де вже знаходиться історико-краєзнавчий музей, концертний і конференц-зали, картинна галерея, зал для шлюбних церемоній. Зараз тут ще тривають реставраційні роботи, які проводить орендар замку, художник Йосип Бартош.